Translate

недеља, 26. март 2017.

Znate li koji je najjeftiniji način da odete na odmor? (drugi deo)

Zdravo!
Pre par nedelja napisala sam prvi post na temu planiranja godišnjeg odmora koji je za cilj imao da vam predstavi opcije koje možete koristiti kako biste pronašli povoljan smeštaj na željenim destinacijama (pronađite post na ovom linku). U drugom postu na ovu temu pričam vam o avionskom prevozu predstavljajući vam sajtove na kojima možete pretraživati jeftine opcije kao i ponude letova sa aerodroma koje se nalaze u blizini (Budimpešta, Beograd, Niš, Temišvar). Dobra informisanost o mogućnostima povoljnog prevoza može biti od značajne pomoći u planiranju odmora (pogotovo dok ste u fazi u kojoj nemate kristalno jasnu ideju na koju destinaciju biste želeli da idete), zato se nadam da će vam današnje preporuke biti od koristi.
Krenimo prvo sa pričom o ponudama letova sa aerodroma koje imamo u blizini. Što se aerodroma u Beogradu tiče, u prvom planu se svakako nalazi Air Serbia (o destinacijama na koje lete i prednostima i manama letenja sa njima sam već pisala u ovom postu. Opcije koje nam nudi ovaj prevoznik su raznolike, međutim obzirom da se radi o standardnom a ne niskotarifnom avio prevozniku letovi generalno ne koštaju malo. Ipak, ono što možda ne znate jeste da svakog vikenda Air Serbia ima akcije tokom kojih letove za određene gradove nudi po sniženoj ceni. Ponuda sniženih letova se menja iz vikenda u vikend, tako da je od krucijalnog značaja pratiti njihov sajt . Kako biste imali ideju o redu veličine sniženja tokom vikend akcija, reći ću vam da sam pre par nedelja povratnu kartu na relaciji Beograd – Milano umesto standardnih 160eur platila 120eur.
Druga povoljnost beogradskog aerodroma je prisustvo mađarske low cost kompanije Wizz Air (https://wizzair.com/ ) koja osim nekoliko francuskih i nemačkih gradova (koji ne moraju biti nužno letnje destinacije) nudi i prevoz na Kipar i Maltu. Letovi Wizz Air-a su ograničavajući po pitanju prtljaga – jeftine karte se nude ukoliko imate samo mali prtljag koji možete uneti u kabinu, no ako niste zavisni od broja modnih kombinacija koje ćete prošetati na letovanju oni mogu biti dobra opcija. Preporučujem vam da počnete sa gledanjem cena karata dok je još relativno rano i takođe razmislite o opcijama letovanja u junu ili septembru. Lutajući sajtom Wizz Air-a za potrebu pisanja ovog posta, videla sam da, na primer, junski letovi za Maltu imaju vrlo prihvatljive cene (malo više od 100eur).
Svoje mesto pod Suncem sve uspešnije nalazi i aerodrom u Nišu. Razlog za to je činjenica da sa njega lete čak dve niskotarifne kompanije: Wizz Air i Ryanair. Oni omogućavaju prevoz do Bazela, Malmea, Dortmunda, Berlina, Bratislave, Dizeldorfa, Milana, Ajndhovena i Memingena. Cene ovih letova su zaista povoljne i mogu da vam otplate čak i povratnu autobusku kartu do Niša ukoliko vam ovaj aerodrom baš i nije najbliži. Primera radi, povratni letovi za Bratislavu u julu mogu da se nađu po ceni od 27eur (ukoliko vas Bratislava ne inspiriše mnogo, setite se da je Beč vrlo blizu), a u Milano (koji u blizini ima jezero Komo o čijoj lepoti svedoči činjenica da na njemu letuju poznate holivudske zvezde, a i more je na 2-3 sata udaljenosti) možete ići za 31eur.
Ukoliko ste iz Vojvodine, dva aerodroma koje biste takođe trebali da uzmete u obzir su aerodrom u Temišvaru i aerodrom u Budimpešti. Temišvarski aerodrom nalazi se na oko 150km od Novog Sada i iako trenutno nema jeftinog direktnog prevoza na relaciji Novi Sad - Temišvar, tamo bez mnogo komplikacija možete stići kolima ili možete otići do Beograda odakle ćete platiti 15eur za prevoz do ovog aerodroma u jednom pravcu. Među interesantnim destinacijama na koje možete putovati iz Temišvara izdvojila bih Bari koji se nalazi na jugu Italije i za koji povratna karta u septembru trenutno košta manje od 100 eura.


Budimpešta, iako dalja od Temišvara, poseduje ogroman aerodrom sa koga možete leteti na pregršt destinacija, a dobra strana ovog aerodroma je ta što postoje transferi iz Beograda i Novog Sada koji polaze u oba pravca po više puta dnevno. Kratko pretražujući sajt kompanije Wizz Air, videla sam da se krajem maja i početkom juna mogu naći povratne karte za Barselonu po ceni od 100-120 eur, zato požurite ukoliko na umu imate ovu špansku destinaciju. Iz Budimpešte takođe možete putovatii u Gruziju koja je jedno od retkih mesta koje je u skladu sa srpskim džepom a koja nudi zaista mnogo sadržaja (i ima čak i more ;) ). Više o Gruziji čitajte u mom prvom i drugom mojim postu od pre par meseci. Ukoliko ste raspoloženi da letujete na Azurnoj obali ili na Siciliji, iz Budimpešte možete putovati u Nicu (cena povratnog leta u junu trenutno je malo iznad 100eur) i u Kataniju (cena povratne karte u septembru trenutno kreću se od 160eur pa naviše).


Ukoliko nemate dovoljno iskustva sa kupovinom avionskih karata, ono što treba da znate jeste da njihove cene mnogo variraju i da čak i letovi koje ste dan ranije gledali po određenoj ceni već danas mogu da imaju potpuno drukčiju cenu. Takođe, cena karata u letnjem periodu je mnogo viša nego inače jer avio kompanije dobro znaju da je potražnja tada jako visoka te da će se karte prodati čak i ako koštaju više. Zato je, ukoliko hoćete da kupite karte po najoptimalnijoj ceni, potrebno pratiti trend cena. Verovatno najbolji vebsajt sa koga možete pratiti cene karata je  Skyscanner. Ovaj sajt je zgodan jer je dovoljno samo da unesete datume kada želite da putujete, početnu i krajnju destinaciju, a on će vam izbaciti sve ponuđene opcije. Ukoliko, ipak, ne znate gde želite da idete a nemate ni tačno određen period (u prevodu, želite da nađete bilo šta što deluje zanimljivo, a košta malo), imate mogućnost da kao krajnju destinaciju označite opciju „Svugde“ a za mesec u kome ćete putovati označite „mesec sa najnižim cenama“. Na ovaj način, sistem će vam izbaciti opcije o kojima možda nikada niste ni razmišljali, a mogu da budu vrlo interesantne.
Ukoliko vas zanimaju jeftini letovi za daleke destinacije ili generalno kako možete leteti što jeftinije, sajt koji takođe može da vam bude od pomoći je Rushflights. Ovaj sajt redovno izveštava o akcijskim ponudama različitih avio kompanija i vrlo često na njemu možete pronaći naslove tipa „najjeftiniji letovi za .... ikad“. Ipak, jeftini letovi vrlo često mogu biti vezani za neki tačno određen datum ili aerodrom, te iako povoljna nisu uvek i optimalna opcija. U svakom slučaju, prijava na sajt i praćenje istog ne košta ništa, a postoji mogućnost da vam ukažu na neko zaista kul i jeftino putovanje. Što bi se reklo – ne može da škodi! J
Toliko od mene ove nedelje. Nadam se da će vam navedene informacije biti od pomoći. Ukoliko i sami poznajete neke slične sajtove ili opcije za jeftino putovanje, podelite svoje znanje u komentarima ispod.
Hvala na čitanju,

Aleksandra 

недеља, 19. март 2017.

Utisci sa Sajma Automobila u Ženevi

Zdravo!
Motivisana skorašnjom posetom Sajmu Automobila u Ženevi, ove nedelje odlučujem da sa vama podelim utiske i, iznad svega, fotografije sa ovog fantastičnog događaja.
Sajam Automobila u Ženevi 2017
Vezano za svet automobila, ne mogu reći za sebe da sam neki veliki znalac. Za mene je auto dobar ukoliko je lepog oblika i lepe boje (ženska bolest, rekla bih), a što se tiče auta koji su više fensi od Mercedesa, tu ne znam čak ni da raspoznam marke (naravno, kod Mercedesa ne znam da razlikujem modele, ali vodim se tim da je Mečka Mečka i to mi deluje kao dobra aproksimacija). Ipak, činjenice da je moja firma na ovogodišnjem Sajmu predstavila novi koncept automobilskih guma (takozvana „Revolucija“ u svetu guma), da sam u toku istog saznala da u Hrvatskoj proizvode mnogo skupe i lepe električne automobile, kao i da sam se više puta u jednom danu zaljubila u izložene modele, dale su mi dovoljno materijala za ovaj blog post. Pa, da krenemo....
Sajam Automobila u Ženevi je događaj koji se održava svakog marta počevši od 1905.godine i predstavlja verovatno najznačajniji godišnji događaj u industriji automobila. Svake godine Sajam obiluje svetskim premijerama i kao takav predstavlja svojevrsnu trku među proizvođačima automobila ko će predstaviti lepši i moćniji model. Osim samih automobilskih kuća, česti učesnici ovog Sajma su i proizvođači guma. Od Premium proizvođača gima, ove godine su se u Ženevi predstavili Pirelli i Goodyear/Dunlop.
Na samom ulasku na Sajam, nalazi se štand Mc Laren-a čiji model 720S doživljava svetsku premijeru i istovremeno oduzima dah. Kažu da ovaj automobil ubrzava od 0 do 100 km/h za manje od 3 sekunde, a da je maksimalna brzina koju može da razvije nešto više od 340 km/h. Cena, za koju možemo pretpostaviti da će biti prava sitnica, još nije poznata.
Mc Laren 720S
Ukoliko vam fotografija nije dovojlna, na ovom linku https://www.youtube.com/watch?v=qONckKNrkT8 možete pogledati video o ovom modelu.
Još jedan model koji mami uzdahe, a koji spada u seriju onih za koje moguće nikada niste čuli jeste Italdesign Zerouno. Italdesign je kompanija osnovana 1968. godine u blizini Torina, a danas se nalazi u većinskom vlasništvu Lamobordžini Holding-a. Radi se o kompaniji koja je svoju istoriju pisala kao partner velikim automobilskim kućama poput Alfa Romea, BMW-a, Forda, Fiata u dizajniranju njihovih modela. Ovoga puta, ipak, Italdesign Automobili Speciali predstavlja model Zerouno koji će biti proizveden samo u 5 primeraka. Radi se o mašini koja od 0 do 100km/h ubrzava za 3.2 sec, dok joj je maksimalna brzina 330 km/h. Osim karakterističnog spoja dizajna i inženjeringa, model Zerouno može se pohvaliti partnerstvom sa kompanijom Pirelli koja je za njega dizajnirala specijalne gume.
 
Italdesign Zerouno
Više o kompaniji i modelu Zerouno možete pronaći na http://www.italdesign.it/.
Osim svetske premijere, Lamborghini Huracan Performante ima i premijeru na mom blogu. J Ono što je zanimljivo o ovom modelu jeste to da on može biti personalizovan – osim spoljašnje boje, kupac ovog modela može odabrati materijal i boju za unutrašnjost svog automobila, te tako napraviti lični i jedinstven automobil. Ja bih u slučaju Huracan-a bila skromna, ovaj narandžasti je sasvim ok.
Lamborghini Huracan Performante

Više o ovom modelu, saznajte na https://www.youtube.com/watch?v=CFe2NmjTZuE.
Da li ste znali da se u našem susedstvu proizvode električni automobili vredni više od milion evra? Ukoliko niste, vreme je da čujete za automobile Rimac. Radi se o hrvatskom proizvođaču automobila koji postoji od 2009. godine, a koji trenutno broji 2 električna modela. Kompanija je osnovana od strane Mate Rimca koji ima manje od 30 godina, a o kome smo od promotera na štandu saznali da je karijeru započeo sa 19 godina kada je uspeo da BMW koji je tada posedovao pretvori u električni automobil.
Prvi model kompanije Rimac bio je Concept One koji je proizveden u 8 primeraka, a koji je, iako električni, dosezao brzinu od 305 km/h. Kako biste dobili bolju ideju o performansu ovog automobila, pogledajte video https://www.youtube.com/watch?v=eT7KKxoAvvk .
Na ovogodišnjem Sajmu u Ženevi bio je izložen i njihov drugi model pod nazivom Concept S. U pitanju je najbrži električni automobil koji će uspevati da razvije brzinu od 365 km/h, a koji će koštati oko 1.4 miliona evra.
Rimac Concept S
Više o kompaniji Rimac, možete saznati na sajtu http://www.rimac-automobili.com/en/ .
Iako je glavni utisak koji se nosi sa Sajma raznovrsnost modela koji su na njemu predstavljeni, bilo bi šteta ne pomenuti revoluciju u proizvodnji automobilskih guma koja je u Ženevi po prvi put viđena ove godine. Ona je pokrenuta od strane italijanskog brenda Pirelli koji je već dobro poznat po proizvodnji guma za automobile visokih klasa, a koji je ove godine predstavio gume u boji.
Osim 4 osnovne boje (crvena, žuta, bela, siva) koje će se naći u ponudi, biće moguće naručiti gume u bilo kojoj nijansi koja odgovara vašem automobilu. Za sada nije poznato po kojim će se cenama obojene gume prodavati (čak ni meni koja radim u sektoru cena ove firme J ) niti kroz koje kanale prodaje će one dolaziti do krajnjeg kupca, ali je sigurno da one u početku neće biti dostupne širokoj masi i da će prvenstveno biti pravljene za prvoklasne automobile i za samo nekoliko evropskih i svetskih tržišta na kojima se očekuje veća potražnja za ovim gumama (Nemačka, Italija, Engleska, Francuska, SAD, Arapske zemlje, Kina, Rusija). Srbija, obzirom da nije naročito prijateljska destinacija generalno dosta skupih Pirelli guma, verovatno će morati da sačeka jedan duži period kako bi se ove gume prodavale direktno i kod nas. Do tada, uživajte u slikama. J
Pirelli Tyre Revolution

Pirelli Tyre Revolution

Za kraj, kako bih obojila još malo kako ovaj post tako i vaše nedeljno popodne, ostavljam vam još nekoliko slika koje sam uspela da napravim tokom svog jednodnevnog u Ženevu:
 
Lexus LS 500h

BMW i8

Honda NSX

Artega Scalo

Do sledećeg čitanja,

Aleksandra

недеља, 12. март 2017.

Znate li koji je najjeftiniji način da odete na odmor? (prvi deo)

Dobar dan!
Razmišljajući o temi za novi post, palo mi je na pamet da sam i sama nedavno počela da razmišljam o destinacijama za godišnji odmor, te da ne bi bilo loše proćaskati malo na ovu temu, kako sa onima koji su takođe počeli svoju potragu, tako sa onima koji još nisu a imaju volje da čuju pokoji savet. Današnji post, iz tog razloga, biće prvi u seriji postova na temu godišnjeg odmora (i putovanja generalno), u kojima ne planiram da vam pričam priče o Maldivima ili Havajima (obzirom da, pobogu, živimo gde živimo) , već da dam poneki (nadam se) koristan savet kako putovati po niskoj ceni ili ideju da isprobate neki novi način organizacije putovanja za koji do sada niste znali.
Današnji post za zadatak ima da vas upozna sa nekoliko korisnih sajtova koji vam omogućavaju da svoje putovanje organizujete sami. Jasno, najlakši način je uvek odabrati turističku agenciju ili prosto otići u Crnu Goru pa uzeti smeštaj kod nekog od onih što saleću na autobuskoj/železničkoj stanici, no ako ne želite po peti put zaredom da idete na Tasos ili u Herceg Novi, evo nekoliko ideja za planiranje puta „iz fotelje“ koje je em udobno, em uz adekvatno predznanje može biti i vrlo jeftino.

1. Booking.com (https://www.booking.com/) je sajt na kome na jednostavan način možete pronaći smeštaj u skoro pa bilo kom mestu na planeti Zemlji. Tipovi smeštaja koji se najčešće nude na ovom sajtu su hotelski smeštaj i gostinske kuće. Registracija je besplatna, a čim se registrujete možete započeti svoju pretragu. Dovoljno je ukucati mesto u koje želite da idete i datume za kada vam je prenoćište potrebno i sajt će vam odmah izbaciti varijante smeštaja koje su u ponudi. Cene, jasno, variraju, no ukoliko kliknete na opciju ređanja istih po veličini, odmah ćete videti koje su to najjeftinije mogućnosti.
Inicijalna pretraga vam takođe dozvoljava da unesete i svoje detaljnije zahteve – na primer da li želite doručak uključen u cenu ili ne, da li vam je bitno da smeštaj ima privatan praking, da li vam je bitno da se nudi mogućnost besplatnog otkazivanja smeštaja, koliko zvezdica želite da vam ima smeštaj itd. Svaki ponuđen smeštaj ima svoju sekciju sa komentarima gostiju gde možete da steknete dobru ideju o tome kakvo je mesto zaista i vidite ocenu koju su bivši gosti dali hotelu koji vas zanima. Na taj način, jasno vam je, izbegavate rezervisanje smeštaja „na slepo“.
Dobre strane ovog sajta su, po mom mišljenju, činjenica da postoji aplikacija koju možete da instalirate na telefon kao i činjenica da postoji mnogo varijanti gde ne morate unapred da platite smeštaj već samo rezervišete a posle platite na licu mesta. Ove opcije su veoma korisne kada putujete bez tačne odrednice (kada sam bila u Gruziji, svakog jutra sam uz pomoć aplikacije rezervisala hotel za predstojeću noć u zavisnosti od toga u koji smo grad odlučivali da idemo) a takođe kada niste sigurni u internet metode plaćanja (iako sa sajtom booking.com nema greške).
2. Airbnb.com (https://www.airbnb.com/) je vebsajt koji vam nudi mogućnost privatnog smeštaja. Dakle, za razliku od booking.com ovo je sajt na kome pronalazite ljude koji nude smeštaj u mestu u koje želite da putujete (zamislite, znači, gorepomenute likove sa stanice iz Herceg Novog koji su se registrovali ovde, pa umesto da vas sa stanice vode da vidite sobu, vi je lepo vidite preko Interneta pa unapred odaberete). Kao i u slučaju sa booking.com, svaki ponuđeni smeštaj ima svoju sekciju sa komentarima bivših gostiju, a domaćini takođe mogu da ostave komentar svojim gostima jednom kada oni odu iz smeštaja. Na taj način, ponovo, izbegava se da idete u smeštaje o kojima nemate ama baš nikakvu ideju, ali i domaćini koji nude smeštaj uspeju da izbegnu da im dođe „makar ko“. U slučaju ovog sajta, potrebno je platiti smeštaj u momentu kada ga izaberete.
Moj utisak o razlici između airbnb.com i booking.com je taj da je airbnb.com verovatno bolja varijanta kada idete na neko relativno poznato mesto i nemate „hotelska“ očekivanja i budžet (ja sam ga, na primer, koristila u Hrvatskoj, jer nisam imala problem sa komunikacijom, jer sam imala vrlo jasnu ideju kakav tip smeštaja privatnici mogu da ponude i kakav je način života u toj zemlji), dok je u slučaju manje poznatih zemalja i mogućnosti smeštaja (kao što je u mom slučaju to bilo u Gruziji) verovatno bolje rezervisati hotel preko booking.com jer tako bar imate ideju o standardu smeštaja koji rezervišete. Kao u slučaju booking.com, registracija na airbnb.com je besplatna.

3. Bla Bla Car (https://www.blablacar.com/) je opcija za jeftin prevoz. U pitanju je veb platforma koja okuplja osobe koji nude auto prevoz i osobe kojima je prevoz potreban. Kako funkcioniše? Odete na sajt, besplatno se registrujete i ukucate dan putovanja, mesto odakle krećete i odrednicu na koju putujete. Čim to uradite, sajt vam izbaci sve one ljude koji putuju između ova dva mesta i koji vam nude mesto u svom automobilu po određenoj ceni. Cena je uvek definisana od strane osobe koja nudi prevoz, no pre nego što vozač postavi cenu sajt mu sugeriše koja je to smislena suma koju može da postavi kako bi bio „konkurentan na tržištu“. Cena je u najvećem broju slučajeva povoljnija nego ona koju nude ostali vidovi prevoza. Ja sam, na primer, putovala autom na relaciji Milano - Torino po ceni od 9eur i stizala za nekih sat i po vremena, dok regionalni voz koji putuje skoro 2 sata na istoj relaciji košta oko 12,5eur.
Prednost ovakvog načina putovanja je višestruka. Osim što ako ste putnik putujete kolima što je sigurno jednostavnije i brže nego ostalim vidovima prevoza, ukoliko ste vozač možete da otplatite dobar deo cene goriva i putarine, a pritom niste sami ukoliko treba da vozite više sati. Kao u slučaju prethodna dva sajta, o svakoj osobi možete pročitati komentare njenih prethodnih saputnika, te na taj način izbegavate da sedate u kola sa nesigurnim ili lošim vozačima, a ukoliko ste vozač imate jasnu ideju ko seda u auto sa vama. Jedini „zadatak“ koji imate kao saputnik u automobilu jeste da ćaskate sa ostalima – upravo zbog toga se i naziva Bla Bla Car. Na osnovu toga koliko ste „zanimljiv“ saputnik, dobijate komentar od ljudi koji su sa vama putovali, a taj komentar je vidljiv kada poželite da rezervišete Bla Bla Car u budućnosti.
4. Couchsurfing (https://www.couchsurfing.com/) je sajt koji vam omogućava besplatno prenoćište u mestu u koji želite da putujete. Ideja ovog sajta, ukoliko je već niste shvatili iz naziva, je „surf po kaučima“, te on okuplja osobe koje nude besplatno prenoćište u svojim kućama i osobe koji isti traže. Jasno, ovo je opcija koja je prvenstveno odgovarajuća mladim osobama koje žele da putuju a nemaju mnogo novca, no svako ko ima dovoljno slobodan duh može biti učesnik u ovom procesu. Registracija na sajtu je besplatna i zahteva da navedete grad u kome živite. U momentu kada ukucate ime bilo koje destinacije na koju želite da putujete, otvoriće vam se niz profila osoba koje nude prenoćište, a sajt vam takođe nudi mogućnost upoznavanja ljudi koji se trenutno nalaze u gradu u koji ste doputovali.  Ukoliko ukucate ime svog grada, sajt će vam ponuditi listu ljudi koji uskoro u njega dolaze kao i datume kada planiraju da odsednu u njemu. O svakoj osobi možete pročitati koji su njeni interesi, jezici koje govori itd, a postoji i sekcija sa komentarima koje su ostavili oni koji su je upoznali, bilo kao njeni domaćini, bilo kao njeni gosti.
Ovo je jedini sajt koji do sada nisam isprobala, no poznajem mnogo ljudi koji jesu i koji garantuju da je u pitanju veoma jeftin i iznad svega siguran način putovanja. Pa, ko voli nek' izvoli! J

Iako znam da postoji gomila ljudi koja već poznaje sve navedene sajtove, isto tako znam da u Srbiji sigurno postoji jako puno onih koja za njih ne zna, ili barem ne zna za sve navedene. Mi sa Balkana generalno imamo tu prenaglašenu crtu ponosa koja se uglavnom manifestuje rečenicom „Ili imam para da putujem k'o svet ili nemam pa ostajem kod kuće“, no znajući kakvo nam je materijalno stanje na ovaj način rizikujemo da ne odemo nikad nigde. Zato smatram da, ukoliko već niste, krenete sa proširivanjem vidika i pronađete mogućnost da sebi bar nešto priuštite. Nadam se da će ovaj tekst brem donekle uticati na vas, bilo što se tiče samog načina putovanja, bilo što se tiče preispitivanja da li je bolje putovati jednom kada budete imali puno para ili početi već sad sa malo para koje imate. Setite se da vreme prolazi, a lepih destinacija je više nego što možete da zamislite! J
Prijatan dan,
Aleksandra




недеља, 5. март 2017.

Sadržaji za Razbibrigu – Preporuke za Mart

Zdravo svima! Dobrodošli u prvi martovski post. Kao što je to bio slučaj u februaru, i ovog prvog vikenda pišem vam preporuke na temu kako kvalitetno provesti slobodno vreme i kako uvesti ponešto novo u svoju svakodnevicu. Pa, da krenemo....

Moja prva preporuka za mesec mart je vebsajt pod nazivom Coursera https://www.coursera.org/ koji vam nudi besplatne onlajn kurseve na najrazličitije teme. Najveći broj kurseva odvija se na engleskom jeziku, a vođeni su i osmišljeni (najčešće) od strane profesora prestižnih američkih univerziteta. Neke od oblasti koje su pokrivene kursevima su Psihologija, Obrada podataka, Informacione Tehnologije, Biznis, Finansije, Ishrana i zdrav život itd. Svaki od ponuđenih kurseva traje po nekoliko nedelja i za svaku nedelju postoji određen program koji treba da obradite, a on takođe obuhvata nekoliko testova u toku samog kursa kako biste proverili usvojeno znanje i kako bi vaš progres bio praćen. Postoji i forum na kome svi polaznici određenog kursa mogu da dele svoja iskustva i razmišljanja vezana za kurs. Na kraju programa, ukoliko platite određenu svotu novca (uglavnom se radi o par desetina eura), možete dobiti i zvanični sertifikat o završenom kursu, a ukoliko ne, jednostavno vam ostaje vaše stećeno znanje. Ja sam pre nekoliko meseci slušala kurs Pozitivne Psihologije koji je bio veoma edukativan. Probajte i vi pa mi javite utiske! J

Ukoliko vas učenje zanima malo manje sada kada dolazi lepo vreme, a pogotovo ukoliko već i sami razmišljate o uvođenju neke fizičke aktivnosti u svoju svakodnevicu, predlažem vam da razmislite o trčanju kao vidu rekreacije, oslobađanja negativne energije i eventualnog viška kilograma ili volje. Na internetu sam pre nekoliko meseci pronašla jedan interesantan tekst na temu kako početi sa trčanjem posle dužeg vremena netreniranja. Tekst se nalazi na ovom linku http://www.runlovers.it/2011/programma-facile-facile-per-chi-vuole-iniziare/, no pošto je napisan na italijanskom, pišem vam ovde njihov predloženi plan desetonedeljnog treninga, u kome je predviđeno da svake nedelje 3 puta izađete da trčite i u zavisnosti o kojoj nedelji po redu se radi uradite sledeće:

Nedelja 1: 1 minut laganog trčanja praćen sa 2 minuta hoda; ponoviti 9 puta (u zbiru 27 minuta)

Nedelja 2: 2 minuta laganog trčanja, posle čega slede 3 minuta hoda; ponoviti 6 puta (u zbiru 30 minuta)

Nedelja 3: 4 minuta laganog trčanja, posle čega slede 3 minuta hoda; ponoviti 5 puta (u zbiru 35 minuta)

Nedelja 4: 6 minuta laganog trčanja, posle čega slede 3 minuta hoda; ponoviti 5 puta (u zbiru 45 minuta)

Nedelja 5: 10 minuta laganog trčanja, posle čega slede 3 minuta hoda; ponoviti 4 puta (u zbiru 52 minuta)

Nedelja 6: 15 minuta laganog trčanja, posle čega slede 3 minuta hoda; ponoviti 3 puta (u zbiru 54 minuta)

Nedelja 7: 25 minuta laganog trčanja, posle čega slede 3 minuta hoda; ponoviti 2 puta (u zbiru 56 minuta)

Nedelja 8:
·       Prvo trčanje: 40 minuta lagano
·       Drugo trčanje: 40 minuta lagano
·       Treće trčanje: 45 minuta lagano

Nedelja 9:
·       Prvo trčanje: 45 minuta lagano
·       Drugo trčanje: 50 minuta lagano
·       Treće trčanje: 50 minuta lagano

Nedelja 10:
Ovo je jedina nedelja kada program predviđa da na trčanje izađete samo jedan put. Sada biste već trebali biti spremni za 60 minuta trčanja ili dok ne istrčite 10 kilometara.


Sa treningom, jasno, ne morate početi ovako kako program nalaže. Ukoliko ste u formi dovoljno da možete krenuti od treće nedelje umesto od prve, sasvim je ok da se tome prilagodite. Ja sam, na primer, krenula od četvrte nedelje, no zbog nedostatka vremena trenutno sam zaglavljena negde između šeste i sedme! :D

Ok, ukoliko ste shvatili da ne želite baš da učite, no da vam je i trčanje ekstrem na drugu stranu, možete (kao što ja veoma često radim) da pogledate nešto interesantno na Youtube-u. Ovog puta vam preporučujem serijal koji se naziva „Izazovi Radost“ a koji je osmišljen od strane dve srpske blogerke (Branislava Antović i Aleksandra Petrovski). Ideja ovog serijala (koji je već u drugoj sezoni) je da u svakom novom videu ove dve devojke postavljaju jedna drugoj zadatke kao što su na primer da preporuče svoja omiljena mesta za kafu, omiljene knjižare, predstave, događaje u gradu, filmove, serije itd. Svaki video traje 10-ak minuta i ja ih gledam već odavno – ako se ne varam, obe devojke su školovani novinari a preporuke koje daju su veoma korisne i pogotovo interesantne ukoliko vas zanimaju kulturna zbivanja. Ostavljam vam ovde link za video u kome su najavile i objasnile svrhu serijala https://www.youtube.com/watch?v=C04Z4alRb7o, nadajući se iskreno da će vam se isti dopasti barem upola koliko je meni.

Da li i vi poznajete one priče gde kada se dete rodi neko zasadi drvo koje tako na neki način prati život deteta? Ja sam za to čula mnogo puta i uvek mi je bilo relativno zanimljivo (kažem relativno jer mi se uvek nametalo morbidno pitanje tipa Šta ako se drvo osuši?), no ne poznajem nikoga (ili verujem da ne poznajem) ko ima svoje drvo koje raste sa njim. Ukoliko ste i vi od takvih, a ideja o drvetu vam je ipak interesantna, otkrivam vam da je moguće da imate svoje drvo, a evo i linka koji vam to omogućava https://www.treedom.net/en/. O čemu se zapravo radi? Ovaj sajt vam daje mogućnost da kupite sebi ili drugima drvo koje će biti zasađeno negde u svetu. U momentu kada se registrujete i platite svoje drvo (cenovni rang je između 6 i 30 dolara), dobijate kod uz pomoć koga saznajete koje je to vaše drvo i gde će ono biti zasađeno. Na vebsajtu ćete dobiti tačne geografske koordinate mesta gde se vaše drvo nalazi a postoji mogućnost i da ugravirate poruku u stablo. Takođe, putem ovog sajta možete pratiti razvojni put vašeg drveta. Ja sam pre nekoliko nedelja svoj avokado „zasadila“ u Keniji, a planiram uskoro da poklonim drvo jednoj osobi za rođendan. Ideja je baš kul, zar ne? J

Ukoliko i vi imate po koju zanimljivu ideju o tomo kako provesti slobodno vreme, gde izaći ili šta pokloniti ili ukoliko jednostavno imate da dodate nešto na moj tekst, bilo bi mi drago da vas čujem u komentarima ispod. 

Do sledećeg čitanja,

Aleksandra